Konserwacja dachów z papy w systemie "zimny dach"

Papa zgrzewalna, nawet ta polimerowa, wysokiej jakości, z czasem starzeje się. Posypka, która ją zabezpiecza przed promieniowaniem ultrafioletowym, z czasem ulega wypłukaniu. Przez to odsłonięty bitum poddany działaniu słońca w przyspieszony sposób degraduje się. Aby zatrzymać proces niszczenia pokrycia należy jak najszybciej i jak najskuteczniej odtworzyć warstwę chroniącą przed UV.

Jedną z najlepszych metod ochrony jest nałożenie nowej, wysoce odpornej na działanie promieni UV, warstwy płynnej folii dachowej. Dzięki temu papa jest chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych nową cienką warstwą membrany hydroizolacyjnej. Powłoka dostępna jest w kilku kolorach: ceglastym, zielonym, antracytowym, szarym i białym.

Preferowane przez nas zastosowanie jasnych kolorów ma tę zaletę, że jasne pokrycie nagrzewa się znacznie słabiej niż papa. Zarejestrowane różnice temperatury pomiędzy dachem z papy, a dachem pokrytym białą folią dachową wynoszą kilkadziesiąt stopni!

Obniżenie temperatury dachu zmniejsza naprężenia termiczne, co przedłuża trwałość pokrycia. Musimy pamiętać, że w upalny dzień pokrycie papowe rozgrzewa się do temperatury nawet około 100 stopni, a w mieszkaniu chcielibyśmy aby temperatura oscylowała w granicach 20 stopni, co daje różnicę 80 stopni!

Chłodniejszy dach, ma wpływ na komfort cieplny w mieszkaniach na najwyższej kondygnacji. Obniża to koszt klimatyzowania pomieszczeń.

Na czym polega renowacja dachu w systemie „zimny dach” ?

Arkusz papy składa się z osnowy pokrytej z dwóch stron bitumem. Bitum z biegiem czasu ulega degradacji. Starzeje się. Traci elastyczność, staje się kruchy i przestaje być izolacją wodochronną. Osnowa za to, ukryta pod warstwą bitumu zazwyczaj pozostaje odporna na działanie czasu. Jeżeli pokrycie zostało wykonane z papy na wysokiej jakości osnowie poliestrowej, najczęściej możemy zastosować najprostszy i najtańszy wariant renowacji polegający na:

1. Oczyszczeniu powierzchni dachu – mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń, luźnej posypki. W wielu wypadkach wystarczy zamieść dach, chociaż nierzadko konieczne jest użycie myjki wysokociśnieniowej.

2. Zagruntowaniu powierzchni. W zależności od produktu, który będzie stanowił zasadniczą warstwę renowacyjną stosujemy zalecany przez producenta grunt. Niektóre membrany nie wymagają gruntowania.

3. Naniesienie w miejscach obróbek dachowych nowej, renowacyjnej powłoki dachowej, często z wklejoną między warstwę włókniną techniczną.

4. Naniesienie za pomocą, najczęściej wałka, zazwyczaj dwóch warstw płynnej membrany.

Gdy mamy wątpliwości co do stanu podłoża, gdy na papie obserwujemy pęknięcia wskazujące, że osnowa papy nie zapewnia wytrzymałości pokrycia, wówczas na całej powierzchni dachu stosujemy włókninę techniczną wklejoną w warstwy membrany.

Z kolei, gdy mamy pewność co do wytrzymałości papy, ale widzimy jej znaczne zużycie, co widać na łączeniach (zgrzewach) arkuszy papy, wówczas stosujemy wąskie pasy tkaniny wklejanej jedynie w miejscach zgrzewów.

Reflex FDFot.: Visbud-Projekt sp. z o.o.

Czapki 1Płynną folię możemy również zastosować do zabezpieczenia elementów betonowych. Tutaj czapki kominowe zostały pokryte membraną w kolorze ceglastym.

Czapki 2Ceglaste czapki kominowe i biała powierzchnia dachu

Czapki 3Deszczowe chmury niegroźne dla nowego pokrycia

 


Gwarancja do 10 lat.

Działamy od ponad 30 lat.