Porady

Ocena jakości izolacji poddasza na podstawie układania się pokrywy śnieżnej, czyli ''śniegowizja"

Zima, to pora kiedy możemy docenić właściwe ocieplenie naszego domu. Idealną sytuacją jest stan, kiedy rachunki za ogrzewanie nie są wysokie, a w domu panuje równomierna, komfortowa temperatura. Nie ma uczucia zawiewania zimna, czy marznięcia nóg..

 

 

Niestety taka sytuacja zdarza się stanowczo za rzadko!

Pomimo, pozornie dobrego ocieplenia budynku, przy niskich temperaturach i wiatrach szczególnie dokuczliwie objawiają się wady izolacji.

Obserwując miejsca topnienia śniegu i szronu na dachu budynku możemy wstępnie ocenić jakość izolacji poddasza.
Oczywiście, jest to metoda orientacyjna i nie zastępuje profesjonalnej termowizji.

Wiadomo jest, że na jednych dachach śnieg leży dłużej, a na innych krócej.

Uzależnione to jest od wielu czynników. Na przykład ze stromego dachu śnieg łatwiej i szybciej zsuwa się niż z dachu o łagodnym nachyleniu. W przypadku gdy dach jest pokryty dachówką szkliwioną, śnieg łatwiej ześlizguje się niż z dachu pokrytego dachówką porowatą. Na połaci południowej śnieg szybciej stopnieje niż na połaci północnej. Również ustawienie dachu względem kierunku wiatru ma wpływ na szybkość znikania śniegu.

Niestety są również przypadki, kiedy na dachu nie ma śniegu lub szronu, gdyż topimy go sami, ogrzewając wadliwie zaizolowane poddasze.
Jak odczytać wskazówki, które dach nam pokazuje? Oto kilka przykładów:

1. Na dobrze zaizolowanym dachu śnieg powinien zalegać równomiernie na całej połaci, tak jak na budynku nieogrzewanym. Wolne od śniegu mogą pozostać jedynie okolice komina, kominków odpowietrzających kanalizację i wywiewy wentylacji.

1 cieple powietrze z odpowierznikow topi snieg
Ciepłe powietrze z odpowietrzników topi śnieg

1.1 w starych budynkach
W starych budynkach najczęściej izolacja jest niewystarczająca, lecz zazwyczaj ciągła, bez mostków cieplnych. Śnieg leży równomiernie na całej połaci

2 slaba izolacja budynku mieszkalnego topi snieg na dachu

Nad ogrzewaną, żle zaizolowaną częscią mieszkalną budynku śnieg topnieje. Obok nieogrzewana część gospodarcza - pokryta śniegiem


2. Bardzo częstym przypadkiem jest wytapianie się śniegu na dachu w charakterystyczną literę U. Śnieg zalega jedynie na krawędziach dachu wystających poza obręb budynku. Temperatura dachu nad częścią zamieszkałą, z powodu złej izolacji, jest o kilka stopni wyższa od temperatury otoczenia i energia pierwotnie pomyślana jako ogrzewanie domu zostaje zużyta do topienia śniegu i podgrzewania atmosfery.

3 dach poza obrebem budynku ma temperature o kilka stopni nizszaNie ma wątpliwości, że dach poza obrębem budynku ma temperaturę o kilka stopni niższą niż nad ogrzewanym poddaszem.

5snieg utrzymuje sie jedynie poza obryzem budynku
Śnieg utrzymuje się jedynie poza obrysem budynku.

6 zjawisko wytapiania sniegu slaba izolacjaNiestety zjawisko wytapiania śniegu spowodowane słabą izolacją jest dość powszechne

4 cieplo zostalo zozyte do stopnienia sniegu
Ciepło zostało zużyte do stopienia śniegu

Kolejnym charakterystycznym przypadkiem jest sytuacja, gdy śnieg zalega do wysokości stropu nad pomieszczeniami na poddaszu, a powyżej się topi. Czyli ciepło tracimy nie poprzez tzw. skosy, lecz przez strop nad ogrzewanym poddaszem. Stąd wniosek: izolacja nad stropem poddasza jest niewystarczająca.

7 snieg trzymuje sie tylko do pewnej wysokosci dachu

Śnieg utrzymuje się tylko do pewnej wysokości dachu.

8 nad nieuzywana czescia poddasza snieg topnieje
Nad nieużytkową częścią poddasza śnieg topnieje. Widoczne także mostki cieplne wokół okien połaciowych

9 starty ciepla przez stop nad poddaszem

Straty ciepła przez strop nad poddaszem.


3. Kolejne dwa przypadki błędów popełnianych przy ocieplaniu dachów występują, gdy śnieg ujawnia nam położenie krokwi.
Przypadek pierwszy: śnieg zalega nad krokwiami, podczas gdy na pozostałej części dachu topnieje.
Taki obraz pojawia się wówczas, gdy strop nad najwyższą mieszkalną kondygnacją jest słabo ocieplony. Ogrzewamy powietrze na poddaszu, które z kolei ogrzewa dach. Jedynie krokwie chronią dach przed utratą ciepła.

10 snieg utrzymuje sie jedynie nad krokwiami

Śnieg utrzymuje się jedynie nad krokwiami.

Z drugim przypadkiem spotykamy się, gdy śnieg topnieje nad krokwiami. To zjawisko ma miejsce, gdy krokwie nie zostały zaizolowane i stanowią mostki cieplne. Drewno przewodzi ciepło 2,5-krotnie lepiej niż powszechnie używane materiały izolacyjne – stąd straty ciepła.

11 starty ciepla przez krokwie

Straty ciepła przez krokwie. Uwidocznione również inne braki w termoizolacji

12 wytopiony snieg nad krokwiami
Wytopiony śnieg nad krokwiami.

13 snieg topi sie nad elementami konstrukcyjnymi dachu
Śnieg topi się nad elementami konstrukcyjnymi dachu

4. Jeśli nieprawidłowo zaizolujemy połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną to także zobaczymy na powierzchni dachu literę U – ale tym razem „ciemną na jasnym”.

14 nieciagla izolacja przy polaczeniu scian z dachem
Nieciągła izolacja przy połączeniu ścian z dachem


Jak widać na przytoczonych przykładach, zjawisko niepotrzebnych, strat ciepła przez poddasza jest dość powszechne. Większości negatywnych zjawisk można było zapobiec w trakcie budowy – starannie dobierając sposób ocieplenia i zachowując staranność w trakcie realizacji.
Warto również zastanowić się nad usunięciem istniejących wad. W wielu przypadkach ocieplenie można naprawić lub uzupełnić w sposób małoinwazyjny, stosunkowo niskim nakładem kosztów.
Decyzja za każdym razem leży po stronie właściciela domu. Czy żyć w niedogrzanym budynku i płacić wysokie rachunki, czy zdecydować się na naprawę docieplenia ?

Kategoria: